Kynologia łowiecka – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
Współczesna kynologia, czyli nauka o psach, rozwija się w wielu różnych kierunkach, dostarczając ludziom coraz więcej informacji na temat ich czworonożnych przyjaciół. Nie da się ukryć, że psy to niezwykle mądre zwierzęta, które radzą sobie w wielu sytuacjach – mają bardzo czuły węch, przez co potrafią wykryć niedozwolone substancje, ludzi pod gruzami, a nawet zwłoki. Odpowiednio wytresowane psy są również ogromnymi pomocnikami dla niewidomych ludzi, bądź też osób z niepełnosprawnością. Jednym z ciekawych obszarów nauki o psach jest kynologia łowiecka. Zyskuje ona coraz większą popularność wśród miłośników polowań i hodowli psów myśliwskich. Co to jest kynologia łowiecka i co jeszcze warto o niej wiedzieć? Sprawdź poniższy wpis i poszerz wiedzę!
Co to jest kynologia łowiecka?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest kynologia łowiecka, warto dowiedzieć się czym jest i na czym polega klasyczna kynologia. Kynologia to nauka zajmująca się psami – ich pochodzeniem, hodowlą, tresurą oraz ogólną opieką nad psami. Kynologia łowiecka natomiast, to specjalna gałąź kynologii, która skupia się na badaniach, hodowli i szkoleniu psów myśliwskich oraz ich roli w kontekście polowań. Zajmuje się ona przede wszystkim wyborem odpowiednich ras psów myśliwskich do konkretnych typów polowań, a także dbaniem o ich zdrowie i kondycję fizyczną. Nie da się ukryć, że jest to bardzo ważny element kultury łowieckiej.
Czym zajmuje się kynolog łowiecki?
Kynolog łowiecki to specjalista o szerokim zakresie kompetencji, który zajmuje się badaniem z zakresu behawiorystyki, tresurą, a także szkoleniem psów myśliwskich. Tym, co jest niezwykle istotne, aby odnosić sukcesy w tej roli, kynolog powinien posiadać wiedzę weterynaryjną, behawiorystyczną, a także biologiczną o psach. Ważna jest wszechstronność, która pozwoli na kompleksową pracę z psami myśliwskimi.
Jak wygląda praca kynologa myśliwskiego?
Głównym z zajęć kynologa łowieckiego jest szkolenie psów myśliwskich, to znaczy naukę posłuszeństwa, pracy w terenie, a także wielu innych umiejętności, jak na przykład przynoszenie upolowanego celu (bez ryzyka jego uszkodzenia), wskazywania miejsca ciała zwierzyny, tropienia, czy też zdolności do naganiania. Warto wiedzieć, że każda rasa dostosowywana jest do konkretnego celu polowania, czego wyznaczaniem również zajmuje się kynolog łowiecki.
Kynologia łowiecka – jakimi rasami psów się zajmuje?
Jak już wspominaliśmy, kynologia łowiecka to dziedzina, która specjalizuje się przede wszystkim w szkoleniu ras psów myśliwskich, które wspomagają swoich właścicieli podczas polowań. W ramach tego kynologia skupia się na rasach psów, które są przystosowane do pracy w trudnych warunkach terenowych. Do takich ras psów można zaliczyć między innymi jamniki, setery, beagle, bassety, ogary, wyżły, gończy polskie, a także wiele innych ras. Wyróżnia je nie tylko ogromną energia i chęć do pracy, ale również zdolności do śledzenia, wyrywania, czy wskazywania zwierzyny. Każda rasa jest jednak inna i ma swoje “specjalne” zadania.
Jaka organizacja w Polsce prowadzi rejestr hodowli psów ras myśliwskich?
W Polsce główną organizacją odpowiedzialną za prowadzenie rejestru hodowli psów ras myśliwskich jest Polski Związek Kynologiczny (PZK). PZK jest największą i najważniejszą kynologiczną organizacją w Polsce, która nadzoruje hodowlę i rejestrację psów wszystkich ras, w tym także ras myśliwskich. Kynologia łowiecka to niezwykle ciekawy temat, w który warto zagłębić się bardziej.