Oświetlacz podczerwieni do noktowizora – charakterystyka i zastosowanie
Polowanie nocą może być wymagające. W końcu robi się to po to, aby zachować całkowitą dyskrecję podczas polowania na zwierzynę, która nie powinna się niczego spodziewać. Jednak zachowanie dyskrecji i jednocześnie wysokiej celności w warunkach nocnych wydaje się zadaniem karkołomnym. W odpowiedzi na ten problem powstały noktowizory – urządzenia, które umożliwiają obserwowanie i śledzenie zwierzyny w warunkach prawie całkowitego braku oświetlenia. Z kolei oświetlacz podczerwieni jest urządzeniem, które jeszcze zwiększa precyzję takiej obserwacji. Czym właściwie jest oświetlacz podczerwieni, jak działa i kiedy warto z niego korzystać? W tym artykule wyjaśniamy wątpliwości.
Spis Treści
Co to jest oświetlacz podczerwieni do noktowizora?
Oświetlacze podczerwieni, nazywany również iluminatorami podczerwieni, to niewielkie urządzenia, które umieszcza się na korpusie sprzętu noktowizyjnego. Emitują one niewidoczne gołym okiem światło podczerwone, dzięki któremu zwiększa się widoczność obiektów w ciemności. Fale tego światła odbijają się od obiektów i są odbierane przez noktowizor, który przetwarza je na obraz widoczny dla użytkownika. Dzięki temu obserwowanie terenu jest jeszcze skuteczniejsze, a pozycja myśliwego pozostaje tajemnicą dla zwierzyny.
Jakie są rodzaje oświetlaczy podczerwieni?
Oświetlacze podczerwieni można podzielić ze względu na to, czy są wbudowane w urządzenie noktowizyjne, czy stanowią zewnętrzne akcesorium. Niektóre noktowizory posiadają wbudowane oświetlacze podczerwieni, które co prawda zapewniają dużą widoczność, ale ich zasięg jest zwykle ograniczony. Zewnętrzne oświetlacze mają większy zasięg i moc, a dodatkowo zwykle można je lepiej dostosować do potrzeb samego myśliwego – mogą mieć na przykład regulowany kąt świecenia oraz intensywność.
Zastosowanie oświetlacza podczerwieni
Dzięki oświetlaczom podczerwieni zyskujesz na dyskrecji oraz skuteczności podczas polowania – zwierzę może nawet znajdować się blisko Ciebie, a i tak nie dostrzeże światła i się nie spłoszy. Ma to duże znaczenie właśnie w przypadku zwierząt nocnych, bo te są lepiej wyczulone na fale świetlne i doskonale wiedzą, kiedy nadchodzi zagrożenie. Dzięki oświetlaczowi podczerwieni lepiej będziesz w stanie ocenić wielkość zwierzęcia, rodzaj gatunku, czy położenie w stosunku do przeszkód terenowych, a to będzie miało ogromny wpływ na skuteczność całego polowania. Te oświetlacze podczerwieni, które umożliwiają oświetlanie dużych dystansów, pozwolą Ci dostrzec nawet bardzo oddalone zwierzęta. Poza tym, że światło emitowane przez iluminator jest niewidoczne gołym okiem, to jeszcze urządzenie działa całkowicie bezgłośnie, dzięki czemu możesz pozostać w pełni niezauważonym.
Warto jednak pamiętać, że istnieją takie gatunki zwierząt, które są w stanie widzieć światło podczerwone, ale one raczej nie bywają celem polowań. Mowa tu bowiem o zwierzętach zmiennocieplnych, czyli przede wszystkim niektórych płazach i gadach. Dla ssaków i ptaków będzie ono niezauważalne.
Czy oświetlacze podczerwieni wykorzystuje się poza myślistwem?
Oświetlacze podczerwieni wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie korzysta się również z urządzeń noktowizyjnych. Korzysta się z nich na przykład w wojsku podczas nocnych działań operacyjnych, gdy konieczna jest znajomość dokładnego położenia przeciwnika bez jednoczesnego zdradzania własnego. W oświetlacze podczerwieni mogą być również wyposażone kamery do nocnego monitoringu – dzięki temu możliwe jest nagrywanie obrazu bez wiedzy osób, które są nagrywane. Z oświetlaczy mogą korzystać również ratownicy, aby lepiej widzieć w warunkach ciemności. Możliwości korzystania z oświetlaczy podczerwieni są naprawdę szerokie.
Polowanie nocą – o czym jeszcze warto pamiętać?
Polowanie nocą może być bardzo satysfakcjonujące, ale aby mogło również być skuteczne, należy pamiętać o odpowiednim sprzęcie – poza oświetlaczami świetnie sprawdzą się także lunety noktowizyjne myśliwskie. Każdy myśliwy powinien również znać przepisy prawa dotyczące nocnego polowania oraz dobrze rozumieć zwyczaje zwierzyny w nocy. Więcej o polowaniu na zwierzęta nocne piszemy w tym artykule – warto się w niego wczytać przed polowaniem nocą!