Mój pierwszy sztucer myśliwski. Jak dokonać dobrego wyboru?
Wybierasz się na swoje pierwsze polowanie w życiu? Z pewnością potrzebujesz odpowiedniej broni! Jednak dokonanie dobrego wyboru czasem sprawia trudności nawet doświadczonym myśliwym. Oferta jest w końcu naprawdę szeroka, a każda broń ma inne zalety i ograniczenia. Jaki sztucer dla początkującego myśliwego będzie najlepszym wyborem? W tym artykule wyjaśniamy wątpliwości.
Spis Treści
Z jakiej broni może korzystać myśliwy?
Na początek to, co najważniejsze, a co musi wiedzieć każdy początkujący myśliwy – z jakiej broni możesz korzystać? Jest to określone w szczegółowy sposób w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 roku. Do polowania dopuszcza się broń myśliwską długą palną centralnego zapłonu, posiadającą lufy gwintowane albo lufy gładkie, z której po załadowaniu można oddać co najwyżej 6 strzałów. Jeśli jest to broń samopowtarzalna, do magazynku można załadować maksymalnie 2 naboje.
Rozporządzenie określa również, że broń myśliwska o lufach gwintowanych musi być przeznaczona do strzelania z amunicji o energii pocisku nie mniejszej niż 1000 J przy odległości 100 m od wylotu lufy. Podczas polowania na łosie energia pocisku nie może być mniejsza niż 2500 J, a w przypadku saren, danieli, jeleni, dzików i muflonów – nie mniejsza niż 2000 J.
Przed pierwszym polowaniem należy dokładnie przeczytać treść rozporządzenia, aby mieć pewność co do wyboru odpowiedniej broni myśliwskiej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej broni myśliwskiej?
To, jaką broń myśliwską wybrać na początek, zależy od kilku kwestii. Warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:
- ergonomia i dopasowanie do warunków fizycznych myśliwego – wygoda podczas polowań jest bardzo ważna, bo ma znaczenie dla skuteczności polowania;
- upodobania użytkownika – wielu myśliwych jest od lat wiernych jednemu rodzajowi broni właśnie ze względu na to, że zwyczajnie najbardziej lubią z niej korzystać;
- rodzaj zwierzyny, na którą zamierza się polować – podczas polowań wykorzystuje się broń palną, taką jak sztucery czy strzelby. Ze sztucerów korzystają zazwyczaj myśliwi, którzy polują na zwierzynę grubą, taką jak dziki, jelenie, sarny oraz daniele. Strzelby, czyli broń śrutowa, są zwykle wybierane przez myśliwych, którzy polują na zwierzynę drobną – ptaki lub zające. Jeśli jeszcze nie wiesz, na jaką zwierzynę będziesz polować, możesz zdecydować się na broń kombinowaną – posiada ona zarówno lufę gwintowaną, jak i gładką, dzięki czemu możliwości jej wykorzystania są bardzo szerokie.
Jaki sztucer na początek warto wybrać?
Zdecydowałeś się na to, aby polować na zwierzynę grubą? Najlepszym wyborem do takich polowań będą sztucery myśliwskie. Jaki sztucer na początek sprawdzi się zatem najlepiej?
Podczas wybierania sztucera myśliwskiego, kaliber broni powinien zwrócić Twoją szczególną uwagę. Jego wybór zależy przede wszystkim od rodzaju zwierzyny. Inny kaliber wybierzesz, zastanawiając się nad tym, jaki sztucer na dzika, a inny, jeśli zamierzasz polować na sarny. Niektórzy uważają, że im mniejszy kaliber, tym większe umiejętności myśliwskie są potrzebne, ale to nie zawsze jest prawda. Zbyt duży kaliber może wiązać się z hałasem, który sprawi, że zwierzę ucieknie, a zbyt duży odrzut może negatywnie wpłynąć na komfort strzelania myśliwego, zwłaszcza początkującego. Więcej o tym, czym jest kaliber broni myśliwskiej, piszemy w tym artykule.
Poszukując sztucerów myśliwskich, zastanów się również nad tym, czy bardziej interesują Cię sztucery jednolufowe, powtarzalne (tak zwane repetiery), czy może dwulufowe (tak zwane ekspresy). Sprawdź także, czy broń posiada zamek czterotaktowy, czy dwutaktowy – ten pierwszy rodzaj jest bardziej powszechny, za to ten drugi szybciej można przeładować według opinii wielu myśliwych.
Dokonując wyboru sztucerów myśliwskich, pamiętaj o tym, że to Ty będziesz korzystać z tej broni. Dlatego kieruj się przede wszystkim własnymi preferencjami, a zakup z pewnością zakończy się sukcesem.
Dowiedz się także, co wziąć na polowanie!