Konserwacja broni myśliwskiej – w jaki sposób czyścić broń?
Czyszczenie broni myśliwskiej to bardzo ważna czynność, której nie można zaniechać i to nie tylko z uwagi na fakt, że przedłużają jej żywotność. Przede wszystkim konserwacja wpływa na celność i bezpieczeństwo oddawanego strzału, co dla myśliwego jest niezwykle istotne. Jak czyścić broń myśliwską? Czego użyć do jej konserwacji? Sprawdź poniższy poradnik i dowiedz się, jak powinna przebiegać ta czynność w kilku krokach. Zapraszamy!
Spis Treści
Czy czyszczenie i konserwacja broni są potrzebne?
Już we wstępie zostało nakreślone, dlaczego należy konserwować i czyścić broń. Robi się to nie tylko z uwagi na estetykę czy przedłużenie żywotności, ale też, aby poprawić celność i bezpieczeństwo strzału. Czyszczenie i konserwacja broni myśliwskiej są więc bardzo potrzebne i należy wykonywać je regularnie.
Konserwacja broni od A do Z
Do czyszczenia i konserwacji broni można użyć preparatów, które dostępne są w sklepach myśliwskich. Zwykle są to różnego rodzaju smary, a także oleje. Nie wszystkie jednak preparaty nadają się do konserwacji — warto wybierać roztwory o działaniu rozpuszczającym i czyszczącym. Do czyszczenia warto wykorzystać przecieraki filcowe do lufy, a także chusteczki do czyszczenia broni. Nie zapominaj o dbaniu o optykę — w tym celu warto zastosować pędzelek, dzięki któremu poprawi się widoczność. Zobacz również, jak powinno wyglądać czyszczenie lunety myśliwskiej.
Jak często należy konserwować broń?
W konserwacji i czyszczeniu broni myśliwskiej należy zachować regularność. Warto o to zadbać z uwagi na fakt, że długo nieczyszczoną broń trudniej będzie przywrócić do poprzedniego stanu — będzie to wymagało zdecydowanie więcej czasu, a także wysiłku.
Za czyszczenie broni warto wziąć się po każdym polowaniu. W przypadku opadów deszczu i śniegu należy wytrzeć ją z kropel. Tak przetartą broń można schować do pokrowca, ale nie zamykając go. Można postawić ją również w ciepłym pomieszczeniu, aby broń nabrała temperatury pokojowej, a krople wody odparowały.
Jeżeli broń była długo nieużywana, konieczne jest jej wyczyszczenie jeszcze przed polowaniem. Jest to czynność, która zdecydowanie wpłynie na jakość polowania — wyczyszczona broń będzie celniejsza, a także bezpieczniejsza w użyciu. Nie należy więc o tym zapominać.
Jak czyścić broń myśliwską krok po kroku?
Konserwacja broni myśliwskiej, a także jej czyszczenie, są niezwykle istotne z punktu widzenia myśliwego. Jak czyścić broń krok po kroku?
- O swoją broń zadbaj już na etapie zakończenia polowania. Wlej do lufy kilka kropel oleju, które poradzą sobie z rozpuszczeniem dużych zanieczyszczeń;
- Dalsze czyszczenie należy kontynuować już w domu. Do lufy ponownie wprowadź olej, przetrzyj naolejowaną szczotką na wyciorze;
- Suchym filcem dokładnie wytrzyj lufę z oleju i pozostawionego osadu.
Ważne jest to, aby nie przesadzić z ilością wprowadzanego do lufy oleju. Więcej produktu nie oznacza, że zanieczyszczenia zostają szybciej usunięte. Co więcej, wytarcie lufy do sucha będzie wtedy utrudnione.
Jak wyczyścić broń z rdzy?
Niektórzy myśliwi są również zwolennikami wprowadzania środków zapobiegających rdzewieniu broni po każdym polowaniu. Wszelkiego rodzaju środki usuwające miedź można wprowadzić po wyczyszczeniu broni z oleju. Taki środek należy pozostawić na około 30 min, a następnie dokładnie wytrzeć do czysta.
Warto dbać nie tylko o broń, ale i również akcesoria myśliwskie. Przedłuży to ich żywotność, wpłynie na estetykę, a także sprawi, że polowanie będzie efektywniejsze i komfortowe.