Gwara myśliwska — słownik
Język myśliwych, nazywany również jako gwara myśliwska jest naprawdę bardzo bogaty. Nieskomplikowane nazwy zwierząt czy części ich ciała, potrafią mieć naprawdę różne warianty. Bez ich znajomości trudno jest się porozumieć z innymi myśliwymi. Co ciekawe, pytania dotyczące języka łowieckiego mogą pojawić się również na egzaminie, podczas którego zdobywa się uprawnienia do polowania na zwierzynę. Warto więc zapoznać się z podstawowymi pojęciami, które określają konkretne zwierzęta łowne. Poniżej znajdziesz słownik gwary myśliwskiej, zawierający najpopularniejsze pojęcia!
Spis Treści
Czym jest gwara myśliwska?
Sam termin „gwara” odnosi się do odmiany języka ogólnego. Określany jest przede wszystkim na podstawie terytorialnych oraz lokalnych odmian języka. Tak jak i różne regiony mają swoją gwarę, tak i poszczególne zawody posiadają swój własny słownik, który zrozumiały jest głównie dla osób, które funkcjonują w danym środowisku. Gwara myśliwska to zbiór słownictwa, jakim posługują się łowcy i myśliwi podczas polowań. Język ten potrafi bardzo różnić się od ogólnego, dlatego osoby, które go nie znają, mogą mieć spory problem w zorientowaniu się, o jaką zwierzynę łowną chodzi. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze określenia, jakie powinien zawierać gwara myśliwska słownik.
Słownik gwary myśliwskiej – język łowiecki
Język myśliwski jest naprawdę bardzo rozbudowany – w końcu kształtował się on na przestrzeni kilkuset lat. Zawiera on sporo pojęć, które koniecznie trzeba znać, gdy jest się myśliwym. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:
- Anons – szczekanie psa, oznajmiające przez niego znalezienie zwierzyny;
- Bielenie – zdejmowanie skóry z upolowanej zwierzyny;
- Chmara – stado łosi, jeleni, żubrów;
- Farba – krew zwierzęcia;
- Medaliony – trofea myśliwskie w postaci głowy i szyi zwierzyny;
- Tusza – duże ciało upolowanej zwierzyny;
- Tuszka – drobne ciało upolowanej zwierzyny.
Jak w gwarze myśliwskiej określa się zająca?
Słownik gwary myśliwskiej jest bardzo bogaty i rozbudowany, dlatego również wszystkie zwierzyny i ich części ciała posiadają w nim swoje własne nazwy. Jak gwara myśliwska określa zająca i jego części ciała?
Sam zając określany jest w języku myśliwskim jako szarak lub kopyra. Co ciekawe, zająca płci męskiej nazywa się gachem lub kotem, natomiast samica tej uszatej zwierzyny to kocica. Poszczególne części ciała zająca również mają swoje nazwy:
- Słuchy – uszy zająca;
- Kożuch – futro;
- Patry, trzeszcze, gały – oczy;
- Turzyca – sierść;
- Skoki – nogi;
- Omyk – ogon;
- Strugi – zęby.
Wiemy już, jakie jest gwarowe określenie zająca. To jednak nie wszystkie, ciekawe określenia w słowniku gwary łowieckiej.
Gwara myśliwska – lis
W języku myśliwych samca lisa nazywa się lisem lub psem. Samica tej zwierzyny to natomiast lisiczka, liszka lub suka. Młode osobniki nazywane są lisiętami, szczeniętami lub (w okresie jesiennym) niedoliskami. Najpopularniejsze słownictwo dotyczące tej zwierzyny:
- Kita – ogon lisa;
- Kwiatek – białe zakończenie ogona;
- Okno – wejście do nory lisa;
- Skolenie – odgłos wydawany przez lisa;
- Sznur – trop lisa.
Sarna w gwarze myśliwskiej
Słownik gwary łowieckiej posiada również określenia na sarnę. Samicę tej zwierzyny określa się jako kozę, a samca nazywa się kozłem. Porostki to inaczej poroże samca sarny, a sarnina to dziczyzna z tej zwierzyny. Cewkami nazywane są natomiast nogi sarny.
Gwara myśliwska posiada również swoje określenia na bobra – plusk lub kielnia to nazwy, które stosuje się na ogon bobra.
Język myśliwski a nazewnictwo wyposażenia
W języku myśliwych i łowców występują również specjalistyczne nazwy, które określają konkretne wyposażenie i broń. Jest ich sporo, jednak warto poznać kilka z nich:
- Antabaka – uchwyt umożliwiający zamocowanie paska broni myśliwskiej;
- Broń biała – nóż, kordelas;
- Dryling, trójlufka – broń palna o trzech lufach;
- Bródka – element ozdobny kapelusza myśliwskiego.
Gwara myśliwska i łowiecka jest jak widać bardzo ciekawa. Które z powyższych określeń widziałeś po raz pierwszy?
Jeśli polujesz, to na naszym blogu znajdziesz wiele istotnych informacji. Dowiesz się przykładowo, jak powinno wyglądać ubranie dla myśliwych i jak odpowiednie może pomóc lub niewłaściwe zaszkodzić.