Egzamin na myśliwego – jak się przygotować? Podpowiadamy!
Z uwagi na wiele obowiązków, jakie posiada myśliwy, a także odpowiedzialność zawodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków, zanim w ogóle przystąpi się do testu w celu zdobycia uprawnień do wykonywania polowania. Wbrew pozorom, zadaniem myśliwego jest nie tylko polowanie, ale i również dbanie o lokalną faunę i florę. Jak przebiega egzamin na myśliwego? W jaki sposób się do niego przygotować, aby skutecznie go zdać? Odpowiedź na te pytania, a także wiele innych, znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!
Spis Treści
Egzamin na myśliwego – jakie warunki trzeba spełnić, aby do niego przystąpić?
Przed przystąpieniem do egzaminu, dzięki któremu można uzyskać uprawnienia do polowania, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Do podstawowych z nich zaliczamy:
- ukończenie 18 roku życia;
- posiadanie obywatelstwa polskiego;
- niekaralność za wykroczenia w prawie łowieckim;
- roczny staż w kole łowieckim.
Choć staż jest obowiązkowy, to może on znacznie pomóc w przygotowaniu do egzaminu na myśliwego. Podczas niego zdobywa się wiele cennej wiedzy i umiejętności, dzięki której uzyskanie uprawnień nie będzie aż tak trudne.
Czy trudno zdać egzamin na myśliwego?
Myślistwo to zawód, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a podczas jego wykonywania konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności – nie jest więc dziwne to, że należy zdać egzamin dla kandydatów na myśliwych, który składa się z trzech etapów. Zalicza się do nich:
- egzamin teoretyczny (pisemny) złożony ze 100 pytań;
- egzamin ustny na myśliwego;
- egzamin strzelecki na myśliwego.
Egzamin ten nie należy do najłatwiejszych, dlatego przed przystąpieniem do jego zdawania, konieczne jest bardzo dobre przygotowanie się i pozyskanie odpowiednich umiejętności.
Jak zdać egzamin dla kandydatów na myśliwych? Jak się przygotować?
Zostało już wspomniane, że egzamin na myśliwego składa się z trzech części: pisemnej, ustnej, a także praktycznej. Do każdej z nich należy się dobrze przygotować, aby zdać egzamin za pierwszym razem. Co może być pomocne w uzyskaniu uprawnień?
Jak przygotować się do egzaminu z części teoretycznej?
W nauce do części teoretycznej bardzo pomocne jest rozwiązywanie testów, a także analizowanie wyników. Sam test pisemny składa się z 70 pytań z wiedzy ogólnej oraz 30 pytań dotyczących bezpieczeństwa. Z czterech odpowiedzi poprawna jest wyłącznie jedna. W celu zdania tej części egzaminu należy uzyskać 80% poprawnych odpowiedzi. Jak można zauważyć, jest to ogromna dawka wiedzy, którą trzeba posiadać, dlatego warto zacząć przygotowywać się do egzaminu jeszcze podczas stażu.
Egzamin ustny na myśliwego – jak się przygotować?
Część ustna jest krótsza, ale równie istotna. Składa się z trzech pytań, z czego jedno z nich dotyczy bezpieczeństwa na polowaniu indywidualnym lub zbiorowym, kolejne odnosi się do biologii wybranego gatunku zwierząt, natomiast ostatnie pytanie może dotyczyć wszystkiego – od etyki, aż po budowę broni czy nawet tradycję. Są to pytania, do których trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym – uzyskanie maksymalnej ilości punktów z tej części jest możliwe, jednak warto rozpocząć naukę jeszcze na poziomie stażu w kole łowieckim.
Jak przebiega egzamin strzelecki na myśliwego i jak się do niego przygotować?
Egzamin praktyczny wydaje się być jednym z prostszych etapów, jednak podczas niego również mogą pojawić się podchwytliwe zadania, podczas których można nie zdać. Test na patent strzelecki składa się z:
- strzału do rzutek;
- strzału do makiety zająca;
- strzału do makiety jelenia.
Uważnie słuchaj wszystkich uwag i instrukcji osoby przeprowadzającej egzamin, a uzyskanie uprawnień na tym etapie będzie wyłącznie formalnością.
Co dalej po zdaniu egzaminu na myśliwego?
Po zdaniu egzamin na myśliwego należy zadbać o formalności. Przede wszystkim należy złożyć deklarację i zapłacić wpisowe do PZŁ, w celu uzyskania legitymacji członka. Jest to podstawa do uzyskania pozwolenia na broń. Konieczne jest również wykonanie badań lekarskich i psychologicznych.
Myśliwi powinni dysponować odpowiednim sprzętem, dlatego po uzyskaniu wszystkich uprawnień, można zabrać się do wyboru broni, stroju, a także innych elementów, jakimi są lunety termowizyjne, monokulary termowizyjne myśliwskie czy nasadki termowizyjne.