Co warto wiedzieć o polowaniu za granicą?

Joanna | 2024-09-09

Jeśli polujesz od dawna, może Ci się wydawać, że polowanie przebiega w ten sam sposób w każdym miejscu na świecie. Jednak chociaż oczywiście założenia są podobne, polując za granicą, należy spełnić szereg formalności i mieć świadomość obowiązujących praw oraz lokalnych tradycji. W tym artykule podpowiadamy, co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na polowanie za granicą.

Polowanie za granicą – co trzeba znać?

Jeśli wybierasz się na polowanie za granicą, musisz koniecznie wziąć pod uwagę trzy najistotniejsze rzeczy. Należą do nich:

  • prawo łowieckie i regulacje – każdy kraj ma swoje przepisy dotyczące polowań. Przepisy mogą regulować gatunki zwierząt, na jakie można polować, limity dotyczące ilości zwierząt, które można upolować oraz rodzaj broni, z której można korzystać podczas wyprawy. W przepisach możesz znaleźć także informację o tym, kiedy są sezony łowieckie i w którym momencie można zapolować na daną zwierzynę;
  • lokalne przepisy dotyczące ochrony przyrody – niektóre miejsca mogą być zamknięte dla myśliwych, na przykład rezerwaty czy parki narodowe. Należy również upewnić się, że gatunek zwierzęcia, na które chcemy zapolować, nie jest chroniony w danym kraju;
  • przepisy dotyczące przewozu broni – koniecznie sprawdź, co musisz mieć ze sobą, aby bezpiecznie przewieźć broń za granicę i w jaki sposób powinna być zabezpieczona, aby przeszła przez kontrolę celną.

polowania dewizowe

Tradycje łowieckie w różnych krajach

W różnych krajach istnieją różne zwyczaje dotyczące polowań. Brak ich znajomości zwykle nie wyklucza oczywiście uczestnictwa w polowaniach, ale warto zwrócić na to szczególną uwagę, wyruszając na polowanie do innego miejsca. Udział w tradycjach myśliwskich sprawia, że zwiększa się poczucie wspólnoty oraz tożsamości myśliwego. Na przykład:

  • Niemcy są jednym z niewielu krajów, które zezwalają na uprawianie sokolnictwa. Jeśli polujesz w Niemczech, zwróć uwagę także na język gałęzi – odpowiednio ułożone gałęzie informują na przykład o tym, że gdzieś w okolicy znajduje się pułapka. Więcej informacji o myślistwie i łowiectwie w Niemczech znajdziesz tutaj;
  • we Włoszech myśliwi nie życzą sobie „powodzenia” przed pójściem na wyprawę myśliwską – traktuje się to jak pechową wróżbę;
  • we Francji poluje się na bardzo różne gatunki zwierząt, a pewne tradycje są zmienne w zależności od regionu. Na przykład na terenach nadmorskich francuscy myśliwi chętnie polują na ptactwo wodne.

Więcej o tradycjach myśliwskich i zwyczajach przeczytasz w tym artykule.

Czym są biura polowań?

Samodzielna organizacja polowania za granicą jest bardzo trudna. Wymaga nie tylko zapewnienia odpowiednich warunków pobytu, ale również uzyskania ważnych licencji, zezwoleń, dopełnienia wszelkich formalności, ustalenia terminów i organizacji trofeów łowieckich. Na szczęście istnieją firmy, które zajmują się tym profesjonalnie. Biura polowań to profesjonalne firmy, które dbają właśnie o organizację i koordynację wypraw łowieckich. Pośredniczą między myśliwymi a przewodnikami łowieckimi, właścicielami terenów łowieckich oraz władzami danego państwa. Biura polowań zapewniają specjalistyczną wiedzę na temat organizacji polowań i lokalnego prawa dotyczącego polowań w danym kraju, ale również umożliwiają oszczędzenie czasu. Korzystanie z biura polowań do wyjazdów myśliwskich za granicę jest również bezpieczniejsze zarówno dla myśliwych, jak i dla zwierzyny.

Polowania dewizowe – co to znaczy?

Biura polowań zajmują się właśnie organizacją polowań dewizowych. Mianem tym określa się polowania organizowane dla zagranicznych myśliwych na terenie danego kraju, aby mogli polować na lokalną zwierzynę. Za polowania dewizowe zagraniczni myśliwi zwykle płacą w obcej walucie (dewizach), dzięki czemu obce waluty pojawiają się w większym stopniu w lokalnej gospodarce. Właśnie dlatego takie polowania na dużą skalę były w Polsce organizowane zwłaszcza w okresie PRL.

Polowania za granicą mogą być wspaniałą przygodą i sposobem na upolowanie zwierzęcia należącego do gatunku, który nie występuje w Polsce. Należy jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu lokalnych regulacji, a najlepiej na takie polowanie wybrać się wraz z biurem polowań – to zwiększa bezpieczeństwo i znacznie ułatwia przebieg całej wyprawy.

Najnowsze wpisy