Co to jest polowanie na stogach?

Joanna | 2024-09-23

Doświadczony myśliwy wie, że nie każde polowanie wygląda tak samo. Rodzaje polowań różnią się od siebie na przykład ze względu na to, czy poluje się w grupie, czy może indywidualnie, czy myśliwy wykorzystuje do polowania psy tropiące, czy nie albo jaki sposób wybiera się, aby zaczaić się na leśną zwierzynę. Jednym z chętnie wybieranych przez myśliwych rodzajów polowań są tak zwane polowania na stogach. Na czym polegają i jakie są zalety takiego polowania na zwierzynę? Wyjaśniamy.

Czym jest polowanie na stogach?

Mianem polowania na stogach określa się polowanie na drapieżniki z udziałem psów, podczas którego myśliwi zajmują stanowiska przy stogach siana, aby zaskoczyć zwierzę, które odchodzi od stogu. Stogi są zupełnie naturalnym widokiem na polach, dlatego zwierzęta bardzo chętnie wybierają je na kryjówkę przed zimowymi mrozami. Polowanie na stogach jest tradycyjną metodą myśliwską, wykorzystywaną głównie w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Ma długą historię, a powszechnie uważa się je za taki rodzaj polowania, który wymaga dużo cierpliwości, znajomości zachowań zwierząt oraz dobrego taktycznego myślenia.

Jak wygląda polowanie na stogach?

Polowanie na stogach zaczyna się tradycyjnie od zbiórki, podczas której przypomina się najważniejsze zasady polowania. Następnie myśliwi wraz z psami udają się w okolice stogu, na którym chcą zapolować. Na stóg wpuszczane są specjalnie szkolone do tego typu polowań psy – więcej o psie na polowaniu piszemy w tym artykule. W tym czasie myśliwi ustawiają się wokół stogu. Psy mają za zadanie wywabić zwierzęta z kryjówki, a wtedy myśliwi strzelają do odchodzącej zwierzyny. Następnie mogą wybrać się na następny stóg.

Jak zwabić zwierzęta w inny sposób? Sprawdź w naszym artykule!

Jak wygląda polowanie na  stogach?

Na jakie zwierzęta poluje się na stogach?

Na stogach zazwyczaj poluje się na te gatunki zwierząt, które regularnie odwiedzają pola uprawne, aby znajdować na nich pożywienie i chować się w stogach przed zimą. Często są to na przykład lisy, które na polach szukają przede wszystkim ptaków oraz małych gryzoni. Lisy mogą mieć w stogach swoją własną kryjówkę, w której chowają się w trakcie sezonu łowieckiego. Przy stogach można zaczaić się również na przykład na dziki – te zwierzęta są bardzo nieufne, ale nie spodziewają się obecności myśliwych w okolicach stogów siana. Ten rodzaj polowania wykorzystuje się również podczas wypraw łowieckich na zające – chowają się one w stogach, gdyż zapewniają im one schronienie przed drapieżnikami i mrozem. W stogach siana można spotkać również ptactwo – kuropatwy i bażanty co prawda nie gniazdują w stogach, ale mogą się w nich chronić przed chłodem.

Zalety polowania na stogach

Istnieje wiele zalet takiego rodzaju polowania. Przede wszystkim podczas polowania na stogach wywabia się zwierzęta z ich kryjówek dzięki psom – chowające się w stogach zwierzęta są zaskoczone i w obawie bardzo szybko chcą opuścić kryjówkę. Psy, z którymi poluje się przy stogach, mają zwykle na tyle niewielkie rozmiary, aby były w stanie wcisnąć się do małych dziur pomiędzy stogami siana i wypłoszyć w ten sposób zwierzynę. Dzięki polowaniu na stogach myśliwi mogą otoczyć dany teren, a tym samym zminimalizować ryzyko, że nie zdołają dopaść zwierzęcia.

Ograniczenia polowania na stogach

Chociaż polowanie na stogach jest lubiane przez myśliwych, nie jest ono pozbawione pewnych trudności. Przede wszystkim polowanie na stogach wymaga dużo cierpliwości – nie wiadomo, jak szybko psy wywabią zwierzęta z kryjówki. Nie można mieć też stuprocentowej pewności, czy w stogu kryją się te zwierzęta, które interesują myśliwego – nie na wszystkie gatunki można polować w tym samym czasie. Czasem również konieczna jest długa podróż od jednego do drugiego stogu, aby polowanie było skuteczne.

Polowanie na stogach ma długą tradycję i nadal cieszy się popularnością, ale wymaga dokładnego zrozumienia jego zasad.

Najnowsze wpisy